Mal taşıma sigortası nedir?

Nakliyat sigortası, şirketinizi malların taşınması sırasında meydana gelebilecek hasar, hırsızlık veya gecikmelere karşı korur. Mallarınızı normal nakliyat sorumluluk sigortasının yasal azami sorumluluk limitinin ötesinde korur ve bu nedenle de geçiminizin güvence altına alınması için oldukça etkili bir araçtır.


Neden bir mal taşıma sigortası yaptırmalıyım?

Mallar taşıma sırasında ama yükleme ve boşaltma sırasında da birçok tehlike ve riskle karşı karşıya kalır. Özenli paketlemeye, yüklemeye ve taşımaya rağmen mallar zarar görebilir ve hatta çalınabilir. Nakliyat sigortası ile mallar ve tedarik zincirleri etkin bir şekilde güvence altına alınabilir, hasarlar hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilir ve müşteri ilişkileri zarar görmez.

2022_0726_MWD_Scnuck_Landing page_5050

SCHUNCK GROUP aracılığıyla yapılan nakliyat sigortasının avantajları nelerdir?

Hızlı poliçe oluşturma

Şirket ve nakliyat teklifi verileri otomatik olarak iletilir. Yükünüzü sadece birkaç tıklama ile bu şekilde sigortalayabilirsiniz.

Esnek sigorta modelleri

Her yük için ayrı ayrı nakliyat sigortası yaptırabilir ve böylece çerçeve sözleşmeler için sigorta maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Adil hasar ödemesi

Risk taşıyıcısı, herhangi bir eksik sigortalamayı hesaba katmaksızın her zaman kararlaştırılan sigorta bedelini tazmin edecektir. Böylece hasar durumunda kötü sürprizler yaşanmaz.

Uygun fiyatlı nakliye sigortası

TIMOCOM müşterileri, malların değerinin ‰0,5'inden ‰0,549'una kadar bir muafiyet olmaksızın tüm riskleri kapsayan bir nakliyat sigortası alırlar.

Güvenli yük

Mücbir sebeplerin bir sonucu olarak malların zarar görmesinden, teslimat tarihlerine uyulmamasının bir sonucu olarak ortaya çıkan maddi kayıplara kadar: Tam kapsamlı korumanın keyfini çıkarın.

Basit prim seçimi

Tarife, mal türü ve mal sınıfı bilgilerini doldurmak için zaman harcamaktan kurtulun ve dört cazip prim modelinden birini hemen seçin.

SCHUNCK GROUP prim modelleri: Sadece TIMOCOM müşterilerine özel nakliyat sigortası

MicrosoftTeams-image (16)

Nakliyat sigortasını nasıl yaptırabilirim?

Bir TIMOCOM müşterisi olarak, SCHUNCK GROUP'a sadece birkaç basit adımla kaydolabilir ve nakliyat sigortanızı son derece uygun koşullarda yaptırabilirsiniz.

Bu kadar basit:

 1. Yükünüzü her zamanki gibi TIMOCOM pazar yerine girdikten sonra, yük teklifinizi tekrar seçin ve "Yükü sigortala" düğmesine tıklayın.
 2. Şimdi SCHUNCK’un, bir kerelik müşteri olarak kaydolabileceğiniz harici ortak sayfasına yönlendirileceksiniz. Firma ve yük verileri arayüz yoluyla otomatik olarak iletilebilir.
 3. Kayıttan sonra malın değerine bağlı olarak size uygun prim modelini seçeceksiniz.
 4. Başardınız! Sigorta poliçesini doğrudan indirebilir ve gerekirse sipariş verene gönderebilirsiniz.
2022_0726_MWD_Scnuck_Landing page_5050

Müşterilerimizden nakliyat sigortası hakkında en sık gelen sorular

Prensip olarak bir mal taşıma sigortası Her zaman yük yabancı bir nakliyeciye/taşıma şirketine teslim edildiğinde ve malın değeri, HGB ve CMR’ye göre yasal sorumluluk malın brüt kilogramı başına 8,33 ya da 40 özel çekme haklarını aştığında yaptırılmalıdır.

Örnek: Bir nakliyeci 8,33 SZR’yle sorumludur, bu da yaklaşık malın brüt kilogramı başına 10 €’ya denk gelir: Mal değeri 1.000.000 € olan 500 kg cep telefonunun yasal sorumluluğu CMR uyarınca 500 kg x 8,33SZR x 1,20 €/kg = 5.000 €’luk bir değerdir.

995.000 €’luk farkın, ilgili müşterinin kendisi tarafından karşılanması gerekir.

Yani çok kısaca söylersek: Mal ne kadar hafif ve pahalıysa, risk o kadar yüksektir.

Bir mal taşıma sigortası şirketinizi hasarlardan, hırsızlıktan ya da mal taşımacılığı sırasındaki gecikmelerden korur ve malları, zorunlu trafik sigortasının yasal sorumluluk üst sınırının ötesinde güvenceye alır. Hasar olayı başına maksimum sigorta tutarı, zorunlu trafik sigortasında olduğu gibi brüt kilogram başına sorumluluk üst sınırına göre değil, sigortalanan mal değerine göre belirlenir. 

Nakliyat sigortası yaptırmak zorunlu değildir, ancak aşağıdaki durumlarda tavsiye edilir...

 • Şirket olarak mal ya da ürünleri taşımacılar ya da nakliyeciler aracılığıyla gönderiyorsanız ve alıyorsanız.
 • Sözleşmeye bağlı olarak alıcı ya da satıcı olarak çeşitli taşıma kesitlerinde malın nakliye riskini kısmen kendiniz taşıyorsanız.

Sigortanın karşılanmasını genelde talep edilmesi, yükleyicinin çıkarına olması ya da bir tahmin düzenlemesi olması durumunda (ilk) nakliyeci üstlenir.

Mallar taşıma sırasında ama yükleme ve boşaltma sırasında da birçok tehlike ve riskle karşı karşıya kalır. Özenli paketlemeye, yüklemeye ve taşımaya rağmen mallar zarar görebilir ve hatta çalınabilir. Bu şekilde mallar ve tedarik zincirleri etkili bir şekilde güvenceye alınabiliyor, hasarlar hızlı ve basit bir şekilde hallediliyor ve müşteri ilişkileri olumsuz etkilenmiyor. Bu nedenle bir mal taşıma sigortası sıkça varlığınızı güvenceye alır.

Evet mal taşıma sigortası bir nakliyedeki her bir mal için yaptırılabilir. Bu özellikle yanızca nadiren mal taşıma sigortasına ihtiyacınız oluyorsa ve dolayısıyla bir çerçeve sözleşmesi fazla pahalı olacaksa yararlıdır.

Almanya ve komşu ülkelerde tüm tehlikeleri kapsayan, sigortalı payı olmayan, normal bir mal taşıma sigortasının prim tutarı malın değerinin ‰0,6 – ‰0,7’si kadardır.

TIMOCOM’da, Almanya ve komşu ülkelerde tüm tehlikeleri kapsayan, sigortalı payı olmayan, prim tutarı malın değerinin ‰0,5 – ‰0,549’undan itibaren olduğu bir mal taşıma sigortası alabilirsiniz.

Biz 10.000 € tutarındaki mal değerleri için 5,49 €’dan € 100.000 tutarındaki mal değerleri için 50 €’ya kadar çeşitli prim tutarları sunuyoruz.

Masrafları malla ilgilenen kişi ya da yükleyici karşılar.

Mal taşıma sigortalarında ürün başına tek poliçeler yapılır. Mal taşıma sigortasının sigorta koruması, taşınacak ürünler o ana kadarki muhafaza yerinden ayrıldığı ya da uzaklaştırıldığı anda başlar. Buna örneğin kamyonun yüklenme işlemi de dahildir. Sigorta koruması, ürünlerin teslim yerine ulaştığında sona erer.

Şu hasarlar sigorta kapsamındadır:

 • Mücbir sebep ya da önlenemeyecek bir olay sonucunda oluşan mal hasarları
 • Taşıma ya da depolama sırasında oluşan mal hasarları
 • Tali mal hasarları
 • Teslimat süresi aşımı sonucunda doğan salt maddi hasarlar
 • Kimyasal, biyolojik, biyokimyasal maddelerin, elektromanyetik dalgaların silah olarak kullanılması
 • Atom enerjisi
 • Seyahatin aksaması
 • İçten bozulma
 • Piyasada bulunan miktarlar, ölçüler ve ağırlık farkları
 • Normal nem oranı ya da sıcaklık dalgalanmaları
 • Kullanıma uygun olmayan ambalaj ya da kurallara aykırı yükleme tarzı

Özel olarak TIMOCOM müşterilerine TIMOCOM pazarında sunulan SCHUNCK mal taşıma sigortası, Avrupa Birliği’nin aşağıdaki üye ülkeleri için yaptırılabiliyor: Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Avsuturya, Polonya, Portekiz, Rumanya, İsveç, Slovakya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Kıbrıs. Bunun ötesinde şu ülkelerde de yaptırılabiliyor: İzlanda, Liechtenstein, Norveç, İsviçre ve Birleşik Krallık (UK). Elbette SCHUNCK tüm dünyadaki nakliyeleri sigortalayabiliyor. Ama bu durumda otomatik işlemle yapılması mümkün olmuyor ve tek vaka ve talep üzerine inceleniyor. 


SCHUNCK TIMOCOM müşterilerine özel bir müşteri hizmeti sunuyor:

E-posta: timocom@schunck.de

Telefon numarası: 089 38177 512

yukarı doğru