skip navigation

Nakliye sözlüğü

Sözlük girişleri

A B C Ç D E F G H İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Şimdi aynı zamanda nakliye ve lojistik süreçlerini de kısa ve basit bir şekilde düzenleyebilirsiniz. İster nakliye planlaması, uygulama, ister sipariş yönetimi olsun, TIMOCOM Smart Logistics System’de ihtiyacınıza ve dijitalleşme derecenize uygun uygulamayı bulabilirsiniz.

Sabit tarih

Anlaşılan taşımacılık işi kapsamında yükün kamyona doldurulması veya indirilmesi için belirli bir tarih kararlaştırıldığında sabit tarihten söz edilir. Böyle bir durumda termine uyulması, sözleşmeden doğan yükümlülükler arasında yer alır.

Terimin anlamı
Sabit tarih yerine eskiden "mühletli mal" terimi kullanılırdı. Üst kavram ise "sabit iş"tir.

Günlük uygulamalarda
Sabit tarihler daha çok yükün indirilmesi için kararlaştırılır, yükün doldurulmasındaysa daha az kullanılır. Genelde belirlenen sabit tarih, özellikle yükün ne zamana kadar en geç müşteriye teslim edilmiş olması gerektiğini gösterir. Kamyonun daha erken gelmesi durumunda termin yerine getirilmiş sayılır. Ancak daha erken teslimatın kabul edilmediği sabit tarih uygulamaları da mevcuttur. Bu farklı nedenlerden kaynaklanabilir: Yükün indirilmesi için sipariş verilecek vincin yerinde bulunması, kamyonun geçebilmesi için sokağın kapatılması gerekebilir. Sabit tarihler ayrıca sıkı zaman penceresi yönetimi gerektiren durumlarda da kullanılır. Böylece yük rampasındaki uzun bekleme süreleri önlenir.

Sektörü içeriden tanıyın

Buraya kaydolun ve düzenli olarak, günlük iş hayatınızı kolaylaştıran ve ticari ufkunuzu genişleten önemli yazıları alın.

Bülten aboneliği

'*' işaretinin bulunduğu bütün haneler zorunludur, lütfen mutlaka doldurun.

Kayıt formunu gönderildiğinde (hemen koydolun), Veri Gizliliği Yönergeleri kabul edilmiş olur.

Bülten aboneliği:


Kişisel bilgileriniz (e-posta adresi, soyadı ve adı) bilgilerin korumalı olarak gönderilmesi için TIMOCOM GmbH'dan SC-Networks GmbH (tescil mahkemesi: Münih bölge mahkemesi, kayıt numarası: HRB 14 65 73), Enzianstr. 2, 82319 Starnberg'e aktarılır. SC-Networks GmbH federal veri koruma yasasına, ayrıca TIMOCOM GmbH talimatlarına tabidir.

yukarı