skip navigation

Nakliye sözlüğü

Sözlük girişleri

A B C Ç D E F G H İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Şimdi aynı zamanda nakliye ve lojistik süreçlerini de kısa ve basit bir şekilde düzenleyebilirsiniz. İster nakliye planlaması, uygulama, ister sipariş yönetimi olsun, TIMOCOM Smart Logistics System’de ihtiyacınıza ve dijitalleşme derecenize uygun uygulamayı bulabilirsiniz.

ücretsiz

Ticaret dilinde ücretsiz kelimesi (bazen "franko" da kullanılır), nakliyat giderlerinin (veya posta ücretinin), alıcı tarafından değil, gönderen tarafından karşılandığı durumlarda kullanılır.

Tam tersi için, yani nakliyat masraflarının (veya posta ücretinin) alıcı tarafından ödendiği durumlarda "fabrikadan teslim" (veya "alıcı ödemeli") ifadesi kullanılır. Bunların yanı sıra, taşımacılık sektöründeki sevkıyat koşullarını düzenleyen birtakım uluslararası ticari terimler (İngilizce: incoterms) de bulunur. Koşulların içeriği yalnızca nakliyatın ödenmesi ile ilgili değildir. Koşullar aynı zamanda, yük durumu sorumluluğunu, yani sorumluluğun ne zamana kadar gönderende ve hangi andan itibaren alıcıda olduğunu belirleyen tehlike devri ile ilgili düzenlemeleri de kapsar.

Terimin anlamı
Franko kelimesi İtalyanca affrancare fiilinden (Türkçe: serbest hale getirmek) gelir. Almanca bilenler, posta pullarını hatırlayarak bu kelimeyi anımsayabilir. Çünkü Almancada mektubu pullamak için "frankieren" (serbest bırakmak) ifadesi kullanılır.

Ancak günümüzde, oldukça eski bir kelime olan "franko" yerine, aynı anlama gelen "ücretsiz teslimat" ifadesi giderek daha fazla kullanım buluyor.

Sektörü içeriden tanıyın

Buraya kaydolun ve düzenli olarak, günlük iş hayatınızı kolaylaştıran ve ticari ufkunuzu genişleten önemli yazıları alın.

Bülten aboneliği

'*' işaretinin bulunduğu bütün haneler zorunludur, lütfen mutlaka doldurun.

Kayıt formunu gönderildiğinde (hemen koydolun), Veri Gizliliği Yönergeleri kabul edilmiş olur.

Bülten aboneliği:


Kişisel bilgileriniz (e-posta adresi, soyadı ve adı) bilgilerin korumalı olarak gönderilmesi için TIMOCOM GmbH'dan SC-Networks GmbH (tescil mahkemesi: Münih bölge mahkemesi, kayıt numarası: HRB 14 65 73), Enzianstr. 2, 82319 Starnberg'e aktarılır. SC-Networks GmbH federal veri koruma yasasına, ayrıca TIMOCOM GmbH talimatlarına tabidir.

yukarı