skip navigation

Nakliye sözlüğü

Sözlük girişleri

A B C Ç D E F G H İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

ücretsiz

Ticaret dilinde ücretsiz kelimesi (bazen "franko" da kullanılır), nakliyat giderlerinin (veya posta ücretinin), alıcı tarafından değil, gönderen tarafından karşılandığı durumlarda kullanılır.

Tam tersi için, yani nakliyat masraflarının (veya posta ücretinin) alıcı tarafından ödendiği durumlarda "fabrikadan teslim" (veya "alıcı ödemeli") ifadesi kullanılır. Bunların yanı sıra, taşımacılık sektöründeki sevkıyat koşullarını düzenleyen birtakım uluslararası ticari terimler (İngilizce: incoterms) de bulunur. Koşulların içeriği yalnızca nakliyatın ödenmesi ile ilgili değildir. Koşullar aynı zamanda, yük durumu sorumluluğunu, yani sorumluluğun ne zamana kadar gönderende ve hangi andan itibaren alıcıda olduğunu belirleyen tehlike devri ile ilgili düzenlemeleri de kapsar.

Terimin anlamı
Franko kelimesi İtalyanca affrancare fiilinden (Türkçe: serbest hale getirmek) gelir. Almanca bilenler, posta pullarını hatırlayarak bu kelimeyi anımsayabilir. Çünkü Almancada mektubu pullamak için "frankieren" (serbest bırakmak) ifadesi kullanılır.

Ancak günümüzde, oldukça eski bir kelime olan "franko" yerine, aynı anlama gelen "ücretsiz teslimat" ifadesi giderek daha fazla kullanım buluyor.

yukarı