10.08.2016

Taşımacılık barometresi: 2. çeyrekte hafif yük çeyrek

İlkbahar ayları, yıl başına oranla yük açısından daha zengindi

(1)

Erkrath, 10.08.2016 – TimoCom taşımacılık barometresi, Avrupa taşımacılık pazarı için 2. çeyrekte hafif bir yük fazlası gösteriyor. TimoCom, ilkbahar ayları için 52:48'lik bir yük-boş araç oranı hesabı yaptı. Münferit aylarda tabi ki belirgin dalgalanmalar oldu.

Yıla yapılan zayıf bir başlangıçtan sonra, 1. çeyreğin sonuna doğru sıcaklıkların artmasıyla birlikte taşımacılık sektörü de hareketlendi. Burada merak edilen konu, pazarın bir sonraki çeyrekte bu olumlu gelişmeyi yapabilip yapamayacağı. 

İlkbahar yükleri inişli çıkışlı
Güncel rakamlar kendi kendini açıklıyor: Bildirilen atılım, neredeyse dengeli bir yük-boş araç oranı şeklinde gelişti. Nisan ayında, yük oranı %49 ile Mart ayının yüzde 16 üstündeydi. Fakat önceki yıllara oranla Nisan ayı yine de zayıftı: 2015'teki yük oranı %53, 2014'te ise % 54'tü. Bununla birlikte, Nisan ayı Mart'ın canlandırıcı etkisi önceki yılın düzeyine çıkartamadı. 

Fakat burada kalmamalı: Taşımacılık barometresi her şeyi kullandı ve Mayıs ayında yüzde 10 daha yükseldi. Bununla birlikte, bu çeyrekte ve hatta mevcut yıllık tepe noktasında %59'luk bir yük oranına ulaştı. TimoCom Baş Temsilcisi Marcel Frings'in bu konudaki açıklaması: "Bu artışı, çok sayıda uzun tatil dönemi ve tatil aylarında çalışılan haftaların kısalığı ile ilişkilendirmek gerekiyor. Nakliyecilerin, malları kısa taşımacılık süreleri içinde müşterilere ulaştırmaları gerekti." 

Bu yükseliş tabi ki çok kısa sürdü. Yük oranı, Haziran ayında tekrar yüzde 11 düştü ve %48 ile 2. çeyreğin başlangıç değerinin yüzde bir altındaydı. Önceki yıllara oranla Temmuz ayı daha da kötüydü: 2015'teki yük oranı dengeli şekilde %50, 2014'te ise hafif bir yük fazlalığı ile % 51'di.

Mutlak rakamlara bakış, TimoCom taşımacılık platformunda önceki yılın aynı dönemine oranla toplamda daha fazla teklifin verildiğini gösteriyor. 

3. çeyrek için sakinleştirici beklentiler
Münferit aylardaki birbirine uymayan gelişimine rağmen, 2. çeyreğin toplamında %52 yük oranına karşı %48 boş kapasite mevcuttu. 2. çeyrek, toplamda yıl başına oranla yük açısından belirgin şekilde daha zengindi. 

Fakat yılın ikinci yarısı taşımacılık pazarını hazır tutuyor mu? "Önümüzdeki aylara yönelik beklentiler daha çok ülkelere özel olarak değerlendirilmeli. Mevcut iş iklimine göre, artan yatırımlar ve tüketim harcamaları Almanya'daki ekonomik büyümeyi arttıracak ve taşımacılık motorunu da buna uygun şekilde güçlendirecek.

Ekonomik durum, İtalya, Portekiz, İspanya, Avusturya ve Fransa'da maalesef kötüleşirken Almanya dışında da en olumlu şekilde değerlendirildi. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasının sonuçlarını şu an için tahmin etmek çok zor. Referandum sonucunda çıkış beklenmeyen bir şoktu ve etkileri şu an için tahmin edilemiyor"; Frings'in bu konudaki değerlendirmesi.

Bunun dışında, TimoCom'da Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının son yıllara uygun şekilde daha sakin geçeceği ve sonbahardan itibaren yüklerin pazardaki boş kapasiteleri arttıracağı varsayılıyor.

Basın açıklamasını indir
yukarı doğru