01.06.2016

GÜNCEL KONU: Bu 4 trend, lojistiğin geleceğini belirliyor

Dijitalleşme, taşımacılık şirketlerinin rekabet yeteneğini arttırıyor

(1)

Erkrath, 01.06.2016- Yılın ilk yarısı geçti ve 2016 için tahmin edilen lojistik trendleri giderek somutlaşıyor. Lojistik 4.0 gelişimi, şirketler içinde büyük değişiklikler yaratıyor. Taşımacılık sektörünün önde gelen IT hizmet sağlayıcılarından biri olan TimoCom; otomasyon, ağ iletişimi ve özellikle dijitalleşme alanlarındaki konuların daha önemli olacağını varsayıyor.

Mobil veri iletişimi
Her yerde ve her zaman mobil veri iletişimi ve mobil internet kullanımı artık sadece bireysel alanla sınırlı değil. Taşımacılık sektörü için de hızlılık, mobilite ve esneklik büyük önem taşıyor. Taşımacılık işlerinin yoldayken de güvenli şekilde halledilmesi gerekiyor. Kullanıcılar, uygulamalarını cihazlardan bağımsız bir şekilde kayıpsız olarak, yani senkronize şekilde kullanabilmeleri olanağının kendilerine sunulmasını artık normal karşılıyor.

Akıllı arabirimler
IT olmadan lojistik sektöründe hiçbir hareket olmaz. Neredeyse her nakliyeci bir dispozisyon yazılımı ve bir ya da birden çok yük borsasıyla çalışıyor. Avrupa'nın en büyük taşımacılık platformu olan TimoCom, 10 yıl önce lanse edilen TC Connect arabirimi ile bu iki sistemi birbirine bağlıyor. Bu bağlantı sayesinde, boş yüklerin veya boş araçların kendi taşımacılık yönetim sisteminden taşımacılık borsasına manüel olarak aktarılmasına artık gerek kalmadı. Zaman tasarrufuna ek olarak, verilerin derlenmesi sayesinde taşımacılık şirketi kendi aktivitelerine daha fazla genel bakış sahibi oluyor. Bu sayede, verimlilik ölçülebiliyor ve daha da optimize edilebiliyor.

Takip ile şeffaflık
"Güven iyidir, şeffaflık daha da iyidir" ilkesine göre, mal taşımacılığı sırasında Telematik sistemlerine olan ihtiyaç ve bu sistemlerin kullanımı artıyor. İş verenler, ürün gönderilerinin o an nerede olduğu hakkında gerçek zamanlı şekilde bilgilendirmek isterken, taşımacılık şirketleri Telematik sayesinde kaynaklarını daha iyi şekilde planlayabiliyor. Çok sayıda farklı Telematik sistemi kullanılmasına rağmen örneğin nakliyecilerin genel bakışı koruması için, Avrupa'nın en büyük taşımacılık platformu olan TimoCom, takip sistemi ve taşımacılık borsası arasında online bağlantı kurdu. Sunuculardan bağımsız bir takip platformunda, Avrupa'daki mevcut tüm Telmatik sunucularına arabirimler mevcut.

Dijital veri alışverişi ve veri güvenliği
Verileri ve dokümanları bulutta, veri transferi, e-posta veya kamuya açık mesajlaşma hizmetleri yoluyla göndermek, yüklemek veya indirmek, pratikte günlük işlerin giderek daha büyük bir parçası haline geliyor. Kısacası: Dijitalleştirilebilen her şey, gelecekte de dijitalleştirilecek - dönüşümün önüne geçilemez. Dijitalleştirme, prensip olarak şirketlerin kendi rekabet yeteneğinin belirgin şekilde iyileştirilmesi anlamına geliyor. Tüm katılımcılar arasındaki bilgi akışı optimize ediliyor, aynı anda iş prosesleri daha hızlı ve şeffaf hâle geliyor. Fakat burada, hissedilen ve gerçek güvenliğe ek olarak ilgili verilere ne olduğu bilgisi arasında bir uyumsuzluk var. Bu nedenle, şirketler verilerini nasıl ve ne şekilde işleyeceklerine yönelik bir dijital stratejiye ihtiyaç duyuyor. Kullanıcılar ve sunucular, sorumluluk sahibi bir elektronik veri alışverişini garanti etmek için gelecekte de her zaman çalışacaklar.

Basın açıklamasını indir
yukarı doğru