TIMOCOM sistemi: Taşıma faaliyetinin ortamı adeta bir şantiyeye dönüştürmesini önler

WEMAS Absperrtechnik GmbH taşıma siparişlerini dijital olarak nasıl hızlandırıyor


Karayolu güvenliği teknolojisinde entegre ve sertifikalı çözümler konusunda pazar lideri olarak WEMAS, Smart Logistics System TIMOCOM'u kullanıyor. Sadece sekiz aylık bir süreçte şirket, TC Transport Order[1}®{2] uygulamasını kullanarak 855 farklı yüklenici için 2.221 sipariş aldı. O zamana kadar WEMAS’ın, hizmetinden pek memnun olmadığı bir ana taşıyıcısı vardı. Bundan dolayı lojistik yöneticisi Stefan Watzlawek TIMOCOM'u kullanmaya karar verdi.

Watzlawek, "Dijital sipariş işleme bize iki temel avantaj sunuyor" diyor. Dijitalleştirme, şirketi daha rekabetçi bir hale getiriyor ve gereksiz evrakla uğraşmaktan kurtarıyor. Watzlawek, avantajlardan birini anlatırken."TIMOCOM uygulamaları sayesinde nakliye siparişlerimizin verilmesi ve işlenmesinde çok daha hızlıyız", diyor. Ancak, taşıma siparişlerinde asıl belirleyici olan arşivleme işlevidir.

WEMAS Absperrtechnik GmbH

WEMAS’ta 130 eleman, akış kontrol tekniklerinin toptancılara ve piyasaya satışı konusunda çalışıyor. Şirket 1971’den beri yer üstü ve yer altı inşaatlarında çalışma alanlarının kurallara uygun olarak güvenceye alınması için kaliteli ürünlerin üretim ve satışı konusunda uzmanlaşmış durumda.

Talebini TIMOCOM'un IT departmanına iletirken, “Fatura ve gerçekleşme kanıtlarını doğrudan ilgili taşıma siparişine atayabileceğimiz bir özelliğin olmasını da isteriz," diyor. Beklentisi: “Yıllık vergi denetimde, tüm bilgiler bu şekilde tek bir merkezde toplanabilir – bu bize zaman kazandıracağı için bizim açımızdan mutlak bir katma değerdir.” Zaten şu anda bile arşivleme imkanları sayesinde dosyalama klasörleri artık geçmişte kaldı.

Sisteme entegre edilmiş olan dijital sipariş işleme özelliği önemli ölçüde verimlilik artışı sağlıyor. Bu uygulamanın kullanımı organizasyon ve arama zahmetini en aza indirgiyor. Bir başka avantaj ise, sipariş işleme için bir alt sisteme gereksinim duyulmaması ve 156.000'den fazla TIMOCOM kullanıcısının, doldurulması gereken zorunlu alanlar nedeniyle, nakliye siparişi hakkında önemli hiçbir bilgiyi eksik bırakamamasıdır.

Alanda verilen koçluk esnasında Stefan Watzlawek ve meslektaşı, TC Transport Order® ile ilgili diğer özellikler konusunda daha fazla bilgi edinme fırsatı buldular. Meslektaşı Döring şu ana kadar şirket rehberinden bu şekliyle haberdar değildi: "Örneğin, bu şekilde kamyon içerisinde forklifti olan araçların taşıyıcılarını bulabilirim." Ayrıca depo araştırması konusunda da çok heyecanlıydı: Anında uygun olan on adet alan bulabilmişti. Eğitim ayrıca diğer iki konuda da iyi puan aldı: Taşıma esnasında yüklenici ile iletişim ihtiyacını azaltmak ve düzenli seferlerin tahsisini sağlayabilmek için sipariş takibi. Teklif alarak, gelecekte düzenli olarak görevlendirilecek olan beş taşıyıcı bulunabildi. Taşıyıcılardan fiyat teklifi toplamak için bir e-posta dağıtım listesi kullanılıyor.

Döring'in koçluk ekibinden üç isteği vardı: Birincisi, firmalar sık sık e-posta yoluyla , WEMAS’ın UST-ID'sini talep ediyorlar – maskeye yapılacak bir ekleme ile bu kolayca ilave edilebilir. TIMOCOM koçluk ekibi "Bunu daha önce bazı müşterilerimizden duyduğumuz için, sipariş kaydında şirket adının yanına müşterinin KDV (VERGİ) NUMARASINI da yazılmasını planlıyoruz", diyor. İkincisi, sürüş yasakları konusu her zaman WEMAS'ın günlük işleyişi içerisinde mevcuttur, bu nedenle ekip uluslararası kamyon sürüş yasakları için doğrudan TIMOCOM TruckBan'a bakabilir. Ve üçüncü olarak, Döring, sipariş formunda kullanılmak üzere şirket rehberine bir teslimat adresi girebilmeyi umuyor.

Yoğun zamanlarda, Döring, WEMAS’ta siparişlerin kaydedildiği program olan, Navision ile TC Transport Order® arasındaki ara yüz kurulduğunda günde yarım saat kadar tasarruf sağlayabilecektir. Ardından tek bir tıklama ile bir nakliye siparişi, bir taşımacılık siparişine dönüşür.

WEMAS hakkında ayrıntılı bilgileri www.wemas.de adresinde bulabilirsiniz.

yukarı doğru