TIMOCOM Logo

Tarayıcınızda JavaScript devre dışı bırakılmış.

Bu nedenle bu Web sitesinin fonksiyon kapsamı daraldı. Kullanım kapsamını ve konforu arttırmak için lütfen JavaScript'i tarayıcı ayarlarınızda geçici olarak devreye sokun.
TIMOCOM – Nakliye-soezlueğue
Nakliye sözlüğü

Sabit tarih

Anlaşılan taşımacılık işi kapsamında yükün kamyona doldurulması veya indirilmesi için belirli bir tarih kararlaştırıldığında sabit tarihten söz edilir. Böyle bir durumda termine uyulması, sözleşmeden doğan yükümlülükler arasında yer alır.

Terimin anlamı
Sabit tarih yerine eskiden "mühletli mal" terimi kullanılırdı. Üst kavram ise "sabit iş"tir.

Günlük uygulamalarda
Sabit tarihler daha çok yükün indirilmesi için kararlaştırılır, yükün doldurulmasındaysa daha az kullanılır. Genelde belirlenen sabit tarih, özellikle yükün ne zamana kadar en geç müşteriye teslim edilmiş olması gerektiğini gösterir. Kamyonun daha erken gelmesi durumunda termin yerine getirilmiş sayılır. Ancak daha erken teslimatın kabul edilmediği sabit tarih uygulamaları da mevcuttur. Bu farklı nedenlerden kaynaklanabilir: Yükün indirilmesi için sipariş verilecek vincin yerinde bulunması, kamyonun geçebilmesi için sokağın kapatılması gerekebilir. Sabit tarihler ayrıca sıkı zaman penceresi yönetimi gerektiren durumlarda da kullanılır. Böylece yük rampasındaki uzun bekleme süreleri önlenir.
Analiz için olan cookilerde özelleştirilmiş reklam kullanıldığına katıliıyorum.